spot_img

Odbornice na islám: Mohamed se nesnažil ženám upírat práva, talibanci jsou fanatici

Z pohledu dnešních liberálních interpretací a lidských práv si podle religionistky Kateřiny ŠOMODIOVEJ nemůžeme Korán vykládat jako feministické čtení a od Talibanu netřeba očekávat, že půjde lidským linií.

Na islám bychom se však měli dívat i v kontextu toho, kdy a za jakých okolností vznikal.

„Korán vznikal v sedmém století a zejména pro pouštní obyvatelstvo, které žilo v těžkých životních podmínkách. Mohamed přišel s tím, aby se ženy oceňovaly, protože vykonávají ve společnosti nezaměnitelnou roli. Takže to, co dnes lze označíme za potlačování práv žen, bylo v daném historickém kontextu jejich vyzvedávání, „tvrdí odbornice na islám.

V rozhovoru si přečtete i:
Zda jsou ženy v islámu podřízené mužům.
Proč si myslí, že Mohamed přinesl feministický model náboženství.
Zda je burka opravdu tradičním muslimským oblečením žen.
Jak si vysvětlit verš z Koránu, který hovoří o bití žen.
Proč dnes velmi slyšet o ženách imámkach.
Postavení žen v islámu se obvykle liší v závislosti na různých interpretací náboženských textů, ale i v každém jednom státě. Existují i ​​univerzální principy, které se týkají žen a vykládají si je víceméně všechny muslimské komunity stejně?

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Šaría je nejasná, Taliban ji vidí přísné. Co říká o ženách?
Čtěte
Univerzální principy jsou zahrnuty v koránu. Ale stejně jako v případě jakýchkoliv jiných světových náboženství si je každý člověk interpretuje jinak. Postavení muslimských žen se v podstatě liší domácnost od domácnosti.

V liberálnějšími muslimských zemích, například v Egyptě, není v městském prostředí žádnou výjimkou potkat tři sestry, jednu zahalenou úplně, druhou s ledabyle přehozenou šátkem přes hlavu a třetí v minisukni.

V rámci jedné vesnice nebo ulice můžete vidět muslimky zahalené, odhalené, pracující, vychovávající děti, dominantní, submisivní.

Postavení žen v dané rodině nebo komunitě většinou nezávisí až tak od náboženství, jak na individuální interpretace a především od vzdělání a socioekonomických poměrů.

Mluvíte o liberálnější nastavených zemích, ale vezměme si například Saúdskou Arábii, kde jsou pravidla nastaveny obecně přísnější. V čem to tkví?

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články