spot_img

Děti obézních matek mohou v dospělosti čelit vyššímu riziku rakoviny tlustého střeva

BRATISLAVA. Kolorektální karcinom – rakovina, která se vyvíjí v tlustém střevě a konečníku, je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí souvisejících se zhoubným onemocněním.

Ačkoli stále není zcela jasné, proč se onemocnění objeví, mezi rizikové faktory patří červené maso a masné výrobky, obezita, alkohol a kouření.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Rakovina tlustého střeva zpočátku nebolí
Čtěte
Nejnovější výzkum však naznačuje, že je třeba se podívat ještě dál a vše se může začít již před narozením. Klíčovým faktorem pro vznik rakoviny střev v dospělosti totiž mohou být už podmínky v děloze matky.

Děti žen, které měly během těhotenství nadváhu nebo obezitu, mají vyšší riziko rakoviny tlustého střeva v pozdějším věku, ukazuje studie zveřejněná v časopise Gut.

Rakoviny tlustého střeva bude ještě více

Odhaduje se, že v roce 2020 bylo na celém světě 19,3 milionu nových případů rakoviny a téměř deset milionů úmrtí na rakovinu. Z toho rakovina tlustého střeva a konečníku představovala deset procent všech diagnostikovaných případů.

Zatímco v mnoha zemích s vysokými příjmy se míra výskytu a úmrtnosti na tento typ rakoviny u starších dospělých snížila nebo stabilizovala, u mladších dospělých se téměř zdvojnásobila.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články