spot_img

Klimatická krize výrazněji ohrožuje ženy. Potřebují více moci i vzdělání

Sathi měla čtrnáct let, když její dům v malé bangladéšské vesnici zatopeno. S matkou a sestrou se museli přestěhovat do dočasného ubytování v táboře pro vysídlenců.

„V noci jsem nemohla spát. Nebyly tam žádné dveře, nad hlavami jsme měli jen plastovou fólii. Moje máma nespala nikdy, příliš se bála o mě a mou sestru, „cituje ji humanitární portál ReliefWeb.

Katastrofy způsobené klimatickou změnou, jako jsou záplavy, extrémně suchá či hurikány, vedou k tomu, že některé části světa přestávají být obyvatelné.

Výsledkem je, že rodiny jsou nuceny přesídlit do táborů, kde žijí jen v provizorních podmínkách. Ženy a dívky jsou v nich podle ReliefWeb často vystaveny násilí ze strany cizinců a také nočním útokům.

Může se zdát, že se tento problém primárně týká chudých zemí a příběh bangladéšských dívky by se v našich končinách nemohl stát.

V severnějších částech světa zatím klimatická krize opravdu neovlivňuje každodenní životy lidí s takovou urgencí. O několik desetiletí se však i slovenské poměry změní.

Vše bude jiné. Zejména pro ženy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Co dovolíme dnešním dívkám, můžeme zúročit v roce 2040
Čtěte
„Důsledky změny klimatu jsou stále citelnější iu nás, projevují se zejména zvýrazněním extrémních projevů počasí, jako jsou sucha, přívalové povodně, vlny veder či silné bouře,“ říká pro SME klimatolog Pavel Matejovič.

„Před třiceti lety jsme měli u nás jinou klima jako dnes, kterou si současná mladá generace už nemůže pamatovat. O dvacet let bude podnebí ještě teplejší a extrémnější projevy počasí se zvýrazní. Současnou generaci mladých lidí čeká velmi rizikový svět. Období civilizační prosperity skončilo a začíná se období civilizačních hrozeb, „doplňuje.

Podle Matejovič si třeba uvědomit, že změna klimatu má globální charakter a spolu s jinými civilizačními hrozbami může způsobit různé krizové situace. Příkladem je současná pandemie.

„Objevila se náhle a nepředvídatelně. Dosud jsme si mysleli, že na změnu klimatu se budeme moci postupně adaptovat, ale nemusí to tak být. Se změnou klimatu je spojených množství nepředvídatelných rizik, o kterých momentálně nemusíme mít tušení, číhají jakoby v pozadí. „

Matejovič tvrdí, že důsledky změny klimatu výraznější pociťují obyvatelé takzvaných třetích zemí, kde mnoho lidí žije v chudobě nebo jsou závislí na zemědělství. „Jejich sociální podmínky zhoršují i ​​válečné konflikty a v suchých oblastech i omezený přístup k vodě. K nejvíce ohroženým patří ti nejzranitelnější, ženy a děti, „konstatuje.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články