spot_img

Jak se lakují kovy

Existují tři nejčastější způsoby lakování kovů. Jedná se o lakování pomocí komaxitu, polyamidu a polyethylénu. První možnost se v současné době používá nejvíce. Proč tomu tak je?

Komaxit nahradil syntetické barvy

Jedním z procesů, kterým se vyznačuje kovovýroba, je také lakování kovů. V nedávné době bylo běžné používání syntetických a nitro barev. Ty jsou ale poměrně nebezpečné pro lidské zdraví, jelikož obsahují rozpouštědla, a proto bylo nutno vynaleznout nový způsob lakování. Komaxitační barvy se setkaly s úspěchem.

Komaxit nabízí širokou barevnou škálu i poměrně snadné nanášení na výrobky. Prášek se následně ještě vytvrzuje v peci, kde vytvoří souvislou a lesklou vrstvu.

Komaxitační barvy se používají jako povrchová úprava kovových výrobků, které potřebujeme ošetřit proti oděru. Barvy se dále dělí na použití v exteriéru a interiéru. Předtím, než se komaxit na povrch aplikuje, musí být povrch očištěný a suchý. Tím se zajistí optimální vlastnosti a celistvost povrchu.

Polyamid se aplikuje fluidní metodou

Jako polyamid se označuje prášková barva, která je vytvořena na bázi termosetů. To znamená, že po jejím vytvrzení nebude povrch již teplem tvárný. Aplikace se provádí fluidní metodou.

Tento proces se hodí k povrchové úpravě například výrobků určených pro domácnost. Výrobky, které jsou touto metodou ošetřeny, mohou být určeny k namáhání, jelikož je povrchová vrstva poměrně tvrdá. Cena této povrchové úpravy je o něco vyšší než v případě poslední metody, lakování pomocí polyethylénu.

Také polyethylén se aplikuje fluidní metodou

Polyethylénem se rozumí prášková barva, která je tvořena na bázi termoplastů. Barva samotná je přitom zdravotně nezávadná, lze ji proto použít i pro ošetření výrobků používaných v domácnosti. Nanášená vrstva je poněkud měkčí než předešlá metoda. Polyethylén se aplikuje na kovy i na plasty.

Nejčastěji se využívá lakování pomocí komaxitu.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články